Nezdravé bujení

Napsal | 7.12.2016

FB_NL_BUJENIVe článku „Odbržďujeme Liteň“ jsem se na situaci v naší vesnici podíval z úhlu optimistického, jak by to mohlo být, kdyby bylo konečně vyměněno neschopné vedení, které dlouhé roky rozšiřuje báchorku o tom, že „nemáme peníze“ a přitom nechává ležet skoro 20 miliónů korun na běžném účtu obce a nemá připravené vůbec žádné projekty pro jakékoliv investice.

Dá se na to podívat ale i jinak. Méně optimisticky. A to ve světle příštího zasedání, kde se někteří kolegové v zastupitelstvu připravují dále rozšířit řady placených lidí na obci. Chtějí zvolit paní Marcínovou za starostku a jmenovat hned dva placené místostarosty – Horáka a Hrácha. Chtějí tak vydávat na platech, cesťácích, mobilech a kancelářském zařízení každý rok skoro 1,5 miliónu korun (!!!) za tři osobnosti, které prokazatelně nemají zkušenosti nebo předpoklady k dobrému řízení obce. Mně to skutečně přijde tak, že si naše obec intuitivně vybírá vždy jen špatná řešení, aby si lidé mohli i v budoucnu stěžovat, že se nám tu nežije tak dobře, jak by mohlo.

S kolegyní Marcínovou máme za posledních 10 měsíců, kdy jako místostarostka měla organizovat práci na obci dostatek praktických zkušeností. Víme, že tu práci nezvládá a není schopná dotáhnout do úspěšného konce ani skutečně jednoduché věci, jako je zřízení transparentního účtu (hezký popis vyšel na stránkách www.liten.cz). Seznam nevyřízených a nebo chybně vyřízených věcí je za těch 9 měsíců dlouhý (po roce neustálého upomínání instalace nesprávných radarů v Litni a Bělči,  nesprávné rozvázání pracovního poměru se stavebním technikem, neschopnost vypovědět Ateliéru Svatopluk bezplatný nájem areálu učiliště, …) Seznam rozhodnutí zastupitelstva, která nejsou splněná se nezkrátil, ale naopak prodloužil. Přídavně se dopustila opravdu závažných činů, kdy se jednalo o její vlastní neoprávněné příjmy, které zkoumá nyní prokuratura, jestli nedošlo k porušení i jiných zákonů než jen Zákona o obcích. Svěřovat jí rozsáhlé pravomoci, které u nás starosta má, protože nemáme radu obce, je podle mě opravdu nezodpovědné.

O špatném výkonu bývalého starosty pana Horáka jsme už informovali dost, naposledy uceleně zde. Dávat mu do ruky opět rozhodovací pravomoci v naší obci proto nepokládám za vůbec dobrý nápad.

Kolega Jirka Hrách je skvělý praktik a dokáže na praktické úrovni zastat plno práce. Sám ale moc dobře ví, do jak těžké situace se dostane, když nebude mít vedle sebe starostu, který bude minimálně stejně dobrý, ne-li lepší než on. A to hlavně v těch oblastech, které on pokrýt neumí – ekonomika, plánování, strategické rozhodování, lobování na krajském úřadu, atd.

Tolik potřebné odbrždění naší Litně se tak také může odložit na dobu v daleké budoucnosti. Kdy už nepotečou z EU žádné dotace – to nastane už za 4 roky, protože od roku 2021 bude ČR posílat více do EU než od ní dostávat. A budeme všichni pak jen sborově vzdychat, že jsme tehdy v roce 2016 měli šanci, ale nebyli schopní ji rozpoznat a konstruktivně uchopit. Že nám nedostatek odvahy, vyzkoušet moderní způsob vedení obce, nedovolil se zařadit mezi vymazlené vesnice, kterých je i v Čechách už skutečně hromada.

 

  1. Jana

    Naprosto souhlasím s článkem pana Vodičky. Proč zase zvyšovat počet úředníků na obci? Kdo si chce přivydělat, ať pomůže s úklidem obce. Na jednoho dělníka , v jehož silách určitě nenî zvládnout úklid celé obce, připadá několik administrativních pracovníků. Dále bych se ráda zeptala, proč stále pod hřbitovem vytékají splašky.

    Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *