ODBRZĎUJEME LITEŇ

FB_NL_ODBRZDITPřesně před dvěma roky, v listopadu 2014, se konalo ustavující zasedání současného zastupitelstva v Litni. Proto je teď dobrý okamžik, zrekapitulovat, jak se nám práce na rozvoji našeho městyse daří. Na naší kandidátce Nezávislých se totiž sešli lidé, kteří měří svůj výkon hlavně výsledkem. Kaštánek, Hrách, Kliment i Vodička jsou jako podnikatelé, řídící pracovníci a velitelé hasičů zvyklí, dosahovat tvrdou prací těch cílů, které si vytyčili.

A to nás dovádí rovnou k příměru z nadpisu tohoto článku. Liteň vypadá jako auto, které má 25 roků zataženou ruční brzdu a nehne se proto z místa. Okolní svět pádí kolem v mladistvém tempu, stejně velké a bohaté obce jako Lety nebo Ořech jsou z desítek dotací už dávno krásně vymazlené, ale na nás, lidi co sedí v zabrzděném autu, to nemá žádný vliv. Proto jsme se rozhodli, liteňské auto jednoduše odbrzdit. Chceme se pohnout z místa. I my, Liteňáci, patříme totiž k tomu barevnému, veselému, kulturnímu a upravenému světu okolo nás. Liteňské auto se teď s cukáním dává do pohybu a plno lidí, kteří dlouhá desetiletí neviděli za okny žádný pohyb, z toho má tak trochu strach – je to pro ně hodně nezvyklý pocit. Jiní zase brblají, protože si pod obecní zabrzděné auto postavili své plechovčičky, do kterých jim sem tam kápne tu trochu benzínu, tu trochu oleje. A to u auta, které se rozjede náhle nebude fungovat. My ale pevně věříme tomu, že jakmile se rozjedeme pořádně, velice rychle nezbude skoro nikdo, kdo by se chtěl vrátit zpátky do vraku se zataženou ruční brzdou.

úspory

ÚSPORY V LITNI

Jak poznáte, že sedíte v zabrzděné káře? Jednoduše. Projdete si třeba hřbitovy ve Tmani, Kařízku a srovnáte s Litní. Porovnáte si školky v Letech, Hlásné Třebani a tu naši v Litni. Poslechnete si liteňskou výmluvu číslo jedna, proč nejsou chodníky a silnice, zeleň je neupravená, budova kina, špejcharu a muzea v mizerném stavu: „NEJSOU NA TO PENÍZE“. A pak se podíváte na to, jaká je skutečnost. V tabulce vlevo vidíte, kolik obec od roku 2011 NESPOTŘEBOVALA peněz, které jí ministerstvo financí poslalo. Za těch šest let je to více jak 24 miliónů korun! Z toho téměř 20 miliónů korun nám v současnosti leží na běžných účtech! Určitě si dokážete představit, kolik krásných věcí mohlo už v Litni, Bělči, Leči a Vlencích být, kdybychom měli schopné vedení a tyhle peníze použili na příklad jako náš podíl při získání dotací: mohli jsme už investovat 70 až 90 miliónů korun! Stát nebo EU přispívá totiž 70 až 80% z projektové ceny. Zatím schopné vedení nemáme a máme proto desítky miliónů na běžném účtu, na kterém nedostáváme ani úroky. A opět – kdybychom dostávali jen 2% úroků ročně, bylo by to jen letos 400.000,- Kč. To je víc než vydá Liteň za veškerou kulturu za celý rok! Nebo osmkrát více, než co stála parková úprava před obecním úřadem. A určitě vás nepřekvapí ani další negativní informace: ministerstvo financí nám postupně SNIŽUJE roční příspěvek, který nám dává, protože roky sleduje, že nejsme schopní poslané peníze rozumně proinvestovat. Hůř než to děláme my v Litni, se to v podstatě asi ani dělat nedá.


V roce 2014 jsme se rozhodli, řídit se třemi pravidly:

  1. VÍC DÁVAT NEŽ BRÁT (nebo také „Žijeme pro Liteň, ne z Litně“)
  2. DÁME VĚCI DO POHYBU
  3. ODVAHA ŘÍKAT PRAVDU

… a zrealizovali jsme následující:

Pořádek v práci zastupitelstva
Protože se v Litni dlouhodobě nepracovalo, až na kanalizaci nebyly připravené vůbec žádné projekty a na obci panoval skutečný nepořádek (doteď nám na příklad schází hromada zápisů ze starších zasedání zastupitelstva, takže nikdo neví, co se rozhodlo a co ne), zahájili jsme toto volebního období tím, že jsme začali dělat pořádek. Trvali jsme na pořádných zápisech ze schůzí, vybojovali skutečné administrativní bitvy o to, aby všechno bylo písemně a včas a aby se začal dodržovat Zákon o obcích a další zákony této republiky. Všechna zasedání jsme začali zveřejňovat na internetu (YouTube), důležité kauzy jsme zpracovávali do filmů, přídavné informace jsme popsali ve článcích na našich webech (www.liten.cz a www.novaliten.cz), založili jsme stránky na Facebooku a dali dohromady i noviny Liteňské zrcadlo. Protože se na obci jedná o peníze nás všech, je pro nás důležité, aby byli opravdu všichni v obraze a nemohli tvrdit, že „to nevěděli“.

Celkem 102 návrhů do zastupitelstva
Abychom mohli žádat o evropské dotace (jako žádáme na příklad teď na rozšíření školy!!!), museli jsme prosadit vypracování DEMOGRAFICKÉ STUDIE a ROZVOJOVÉHO PLÁNU. To jsou dokumenty, které obec prostě musí mít, jinak peníze z EU nedostane. Návrhy na to podával v roce 2015 v zastupitelstvu kolega Kaštánek celkem šestkrát (!), než se nám podařilo prorazit nesmyslné odmítání kolegů Horáka, Marcínové, Fiřta, Havelky a Slance. Kdyby bylo po jejich, dokumenty jsme dodnes neměli a o dotace z EU jsme teď žádat nemohli. Povedlo se nám proti kolegům Horákovi, Fiřtovi, Slancovi a Havelkovi prosadit koordinátora dotací pana Janáka a díky tomu jsme dostali více jak 6 miliónů korun na nový hasičský vůz.

Seznam návrhů, které jsme v zastupitelstvu podávali je dlouhý. Celkem to bylo 102 návrhů. Protože se mnohé prosadit podařilo, máme teď dostatek odsouhlasených záměrů, které – když budeme mít kvalitní vedení obecního úřadu – stačí „jen“ zrealizovat. Jsme totiž proti tomu, aby obec vydávala peníze, které má na svých účtech na přímo. Když je použijeme na spolufinancování dotací, přinese nám to klidně i čtyřikrát víc užitku, protože EU a český stát zaplatí větší část toho kterého projektu.

Konkrétní úspory díky naší práci
V prvních dvou letech se nám mnohdy podařilo i zabránit plýtvání. Kolega Kaštánek dohodl aukci na elektřinu a plyn a díky tomu uspoří obec, škola a školka každý rok 500.000,- Kč. Díky tomu, že pan Kaštánek udělal na podzim 2015 vlastní poptávku na dodávku dvou radarů do Litně a Bělče, uspořila obec 300.000,- Kč oproti ceně, kterou v zastupitelstvu navrhoval kolega Havelka.

Spolu s dalšími angažovanými občany Litně pracujeme aktivně v Kontrolním výboru. Provedli jsme již čtyři kontroly, zjistili porušování zákonů, neplnění usnesení zastupitelstva, nezákonné vyplácení peněz místostarostce a uspořili tím obci jen letos další statisíce korun.

Přebíráme realizaci konkrétních projektů
Přesto, že pracujeme zatím zadarmo po večerech, převzali jsme od placených úředníků v obci k vyřízení konkrétní projekty. Kolega Kaštánek právě dokončil rozsáhlou agendu pro projekty sportovní hřiště Běleč a komunitní centrum Běleč a podává tento týden žádosti o dotace. Díky tomu, že se nám podařilo během 22. zasedání přesvědčit obyvatele Bělče a kolegy v zastupitelstvu, aby založili OSADNÍ VÝBOR, scházejí se teď v Bělči desítky lidí, plánují aktivně další projekty jako třeba kanalizace a svým zápalem pro věc nám potvrzují, že umělé rozdělování na „starousedlíky“ a „náplavy“ je naprostá hloupost.


Zatažená brzda u liteňského auta visí opravdu už jen na posledním vlásku. Kolega Horák, který stál jako starosta víc jak rok na brzdě už po naší iniciativě v zastupitelstvu na brzdě nestojí. Díky tisícům hodin, které jsme jako Nezávislí investovali do rozjezdu obce, začíná se to skutečně hýbat. Je jasné, že dlouholetá nečinnost, která je lidem prodávaná pod lživým titulem „nemáme na nic peníze“ může a podle nás i musí skončit. Lidé v městysi Liteň by si měli bez zbytečných emocí rozmyslet, jestli chtějí žít v nefunkční obci pod vedením lidí, kteří jsou milí a nic nedokázali a nebo požadují za své peníze skutečný výkon a od obce perfektní služby.

Situace se po odvolání starosty zlepšila a některé věci se již povedly, tam kde dříve byl jen odpor a nečinnost. Nyní, kdy je zastupitelstvo osmičlenné a občas chybí i kolega Havelka se daří najít shoda na projekty, které dříve byly pomalu z říše snů. Poslední zasedání zastupitelstva byla nebývale produktivní a pevně věříme a doufáme, že to tak bude i dál. Snad nám nový rok přinese z městyse Liteň konkretní výsledky což bychom si dozajista všichni přáli!

V druhé polovině volebního období jsme připravení dovést naše projekty do opravdové realizace. Dále se budeme snažit protlačit zastupitelstvem urbanistickou studii, aby se investice dělaly dlouhodobě a plánovitě a ne náhodně, jak zrovna koho napadne, jak se to dělá dnes. Chceme investovat rozumně desítky miliónů, které zbůhdarma zahálejí na běžných účtech. Chceme totiž pro nás občany účelnou, milou, upravenou a funkční vesnici.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *