Proč jsme odvolali starostu ing. Horáka?

FB_NL_ODVOLANIBohužel se tak trochu potýkáme s tím, že plno lidí v Litni bere lokální politiku jen jako takové hádání se v hospodě, kde jde v podstatě jen o nějaké to emotivní „šťouchání a handrkování“. Tak to ale vůbec není! Ve skutečnosti jde o 12 až 15 miliónů korun ročně, které se na obci buď rozumně investují do zlepšení našeho života tady a nebo se planě prohýří a promrhají a Liteň bude pořád stejně nepěkná, neupravená a nefunkční. Buď budeme mít v čele obce zkušené makáče a tahouny, kteří posunou obec cílevědomě kupředu a nebo budeme platit statisíce nekvalitním lidem, kteří mají problém, najít si nějakou rozumnou práci.

Návrh na odvolání ing. Horáka z funkce starosty jsme předložili dvakrát. Pokaždé to ale bylo z úplně jiného důvodu.

První návrh
Poprvé nám na podzim 2015 šlo o to, že jsme se dozvěděli, že aktivní občané z Bělče a Litně podali na obec Liteň trestní oznámení v souvislosti se zavážením pískovny v Bělči. Chodili totiž před tím několik měsíců na zasedání zastupitelstva a stěžovali si, že Bělčí projíždí až 80 náklaďáků s odpadem denně. A ve skutečnosti měla oprávnění jezdit jen 2 auta ze Zadní Třebaně. Starosta Horák a celá jeho kandidátka na informace od lidí nereagovali. Vjezd do pískovny zůstával dále otevřený, i když jsme se jako zastupitelé dohodli, že ho starosta zajistí kódovým zámkem. Rozdíl mezi opravdu sklopeným odpadem a množstvím odpadu, který dostala obec zaplacený, se tak v létě pohyboval už v částce miliónů korun. I kdyby se prokázala pouhá nedbalost vedení obce, mohl být za to postih až několik roků vězení. Byli jsme jako zastupitelé v nezáviděníhodné situaci, že se nás orgány činné v trestním řízení mohly oprávněně zeptat: „A co jste, zastupitelé, udělali proti tomu, aby protiprávní jednání ustalo? Vysmívali se lidem, kteří vám oznamovali? A co dál?“ V denním tisku je dokumentováno mnoho případů, kdy jsou právě zastupitelé stíháni pro trestnou činnost radnice, když proti tomu neudělali vše, co bylo v jejich silách. Proto, a výhradně proto jsme navrhli odvolání ing. Horáka z funkce do doby, než policie a státní zastupitelství případ vyšetří. Každopádně jsme jako zastupitelé prokázali vůli, zabránit případnému nezákonnému jednání opravdu všemi prostředky. Náš návrh na odvolání neprošel hlasováním, protože se zastupitelé Hrách a Marcínová zdrželi hlasování a zastupitelé Fiřt, Havelka a Slanec byli proti.

Druhý návrh
Druhý návrh na odvolání starosty měl naprosto jiné důvody: porušování zákona o obcích a neplnění rozhodnutí zastupitelstva. Upřímně – nemoc pana Horáka by pro nás nebyl v žádném případě důvod pro to, abychom ho zbavovali funkce. To bychom považovali za lidsky nepřijatelné. I v těch nejvýkonnějších firmách se totiž zcela běžně překlenují období, kdy jsou kvalitní manažeři nemocní. Jistě plno z vás zná příběh Steva Jobse, šéfa firmy Apple, který trpěl nevyléčitelnou formou rakoviny a přes to, že podstupoval velké množství kúr a léčení, zůstával ředitelem nejcennější firmy světa. Abychom byli konkrétní, zde je několik z celkem 15 nesplněných rozhodnutí zastupitelstva:

 • Dětská hřiště v Litni a Bělči
  Zastupitelstvo uložilo starostovi zpracovat podklady pro výběrové řízení na dvě dětská hřiště do konce června 2015. Paní Ondřejová z firmy Direkta, kterou sehnal pan Kaštánek, měla dostat podepsanou smlouvu a postarat se o zbytek celého projektu. Dodnes není smlouva podepsaná, podklady nejsou vypracované. 
  Škoda pro obec: neobdržené dotace ve výši miliónu korun, děti nemají ani v Litni ani v Bělči kvalitní sportovní hřiště
 • Bezdrátový rozhlas a wi-fi
  Komise pod vedením ing. Horáka měla zpracovat projekt na bezdrátový rozhlas a příp. bezplatné připojení k internetu pro občany satelitních obcí. Komise se do dnešního dne nesešla ani jednou. Projekt a žádost o dotaci zpracovány nebyly.
  Škoda pro obec: v roce 2015 bylo na tuto akci možno získat dotaci až 2.000.000,- Kč, kterou jsme tím propásli
 • Fondy pro investice v jednotlivých částech Litně
  V červnu byla rozhodnutím zastupitelstva zřízena komise pod vedením ing. Horáka, která měla zpracovat do konce září 2015 rozdělování peněz pro satelitní obce do fondů, ze kterých by se realizovaly investice. Rozhodnutí zastupitelstva počítalo se zavedením fondů výslovně od 1.1.2016. Komise se nesešla, rozdělení do fondů dodnes nebylo zpracováno.
  Škoda pro obec: investice do Bělče, Leče a Vlenců neexistují
 • Vodárna
  Do 30.9.2015 měl být předložen plán pro rekonstrukci vodárny a vyčíslena návratnost investice. Dodnes nic zpracováno nebylo.
  Škoda pro obec: po sérii havárií staré, dodnes neobnovené technologie na počátku roku 2016 musela být angažována firma Aquaconsult, aby se zajistilo zásobování obyvatel vodou. To znamená jen v roce 2016 přídavné náklady ve výši cca. 300.000 Kč.
 • Zveřejnění smluv na internetu
  Všechny smlouvy, které obec uzavřela, měly být podle rozhodnutí zastupitelstva zveřejněny na internetu do 30.6.2015. Dodnes zveřejněny nebyly.
  Škoda pro obec: schází veřejná kontrola, která brání nevýhodným smlouvám a případně korupci

Druhý návrh na odvolání ing. Horáka hlasováním prošel. Proti hlasovali tentokrát pouze zastupitelé Fiřt, Havelka a Slanec.

Pro nás nepochopitelný důvod, proč s námi hlasovala zastupitelka Marcínová, je dost chatrně popsaný v posledním vydání Našich novin. Na druhou stranu my jsme stažení pana Horáka do pozadí očekávali už od konce loňského roku: přes náš rozhodný odpor se mu totiž nepovedlo zadlužit obec 53 milióny korun a vytvořit tak další velký, nepřehledný a lukrativní stavební projekt. A tak nechával již od listopadu 2015 paní Marcínovou vést všechny schůze zastupitelstva, aby byla připravena převzít tuto funkci, kdyby třeba náhle onemocněl. A náhodou k tomu v únoru 2016 opravdu došlo.


Budeme se s snažit zvolit nového starostu? Zcela jistě ano. Po dlouhých letech, kdy funkci starosty nikdo opravdu kvalitní dělat nechtěl a nebo se nabízeli lidé bez zkušeností v řídící práci nebo dokonce lidé zralí pro pracák, povedlo se Mílovi Klimentovi před 3 roky přesvědčit opravdu dobrého manažera, pana Kaštánka, aby na tuto práci spolu s námi kandidoval. Logicky má zastupitel Kaštánek i teď velice dobré zaměstnání jako šéf marketingu velké francouzské firmy a padesátitisícový starostovský plat není proto pro něj nějaké zlepšení. Podle vlastních slov se ale cítí vázán tím, že když nám jednou slíbil, že je k dispozici, tak to platí. Jako Nezávislí jsme si předsevzali, dělat pouze rozumné věci a nastartovat v Litni a okolí konečně změnu k lepšímu. A starosta Kaštánek je pro nás po těch několika letech, kdy udělal pro Liteň už víc než většina z nás udělá za celý svůj život, s odstupem ta nejrozumnější volba.

 

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *