Havárie čističky. Fekálie v Bělečském potoce?

Napsal | 14.11.2015
Stanovisko provozovatele fa. Aquaconsult

Stanovisko provozovatele fa. Aquaconsult

V pondělí 26. října, ještě před slavnostním spuštěním kanalizace, zažívá Liteň svou první havárii čističky i kanalizace. Dle našich informací dává pan Havelka vyčerpat velké množství odpadu z jímek v učilišti přímo do kanalizace. To odporuje jednoznačně kanalizačnímu řádu. A to z dobrého důvodu. Nejen, že složení v těchto jímkách nebylo prokázané, jak požaduje kanalizační zákon, ale každá čistička má jen velice omezenou možnost, přimíchávat kaly z žump k tomu, co kanalizací přiteče. Toto množství bylo zjevně mnohonásobně překročeno.

A samozřejmě všichni víme, že v areálu učiliště jsou i průmyslové provozy a na odpady se proto musí obzvlášť opatrně, i když nájemcům věříme, že mají všechno pod kontrolou!

Firma Aquaconsult, která naši kanalizaci a čističku provozuje, odpověděla zastupiteli Kaštánkovi na jeho písemný dotaz, že skutečně došlo bez jejího vědomí k pumpování velkého množství odpadu do kanalizace a ta se proto dostala do kritického stavu (kliknutím na obrázek zvětšíte):

Druhým vážným problémem bylo, že kanalizace, která prochází kolem učiliště, musí být přečerpána na křižovatce ulic Jana Bašty a Pode zděmi (Zámecký park). V plánku dole jsme to nazvali přečerpávačka. Určitě jste již zpozorovali bílo-červené zábradlí a poklop v poli, na kterém hospodaří pan Zeman. Pod tímto poklopem jsou dvě čerpadla, která musí přitékající odpad vyčerpat o něco výše, aby pak mohl pokračovat samospádem kolem Staré školy a dále k čističce. Podle našich informací se tato dvě čerpadla pod tím ohromným náporem přehřála, jističe je odpojily a fekální odpad musel proto odtékat přepadem do strouhy a pak dále do Bělečského potoka.

Pakliže k tomu skutečně došlo – a četná svědectví to potvrzují – mohly být ohroženy zdroje naší pitné vody, které jsou v propustných vrstvách a v jen čtyřmetrové hloubce ve Vlencích!

O to závažnější je, že činnost obecního úřadu se ani omylem nezaměřila na minimalizaci případných škod, určení přesného rozsahu havárie a hlavně na úplné a kvalitní informování všech obyvatel Litně a Vlenců. Tak jak je v Litni zvykem, chovají se teď všichni jak kluci když rozbijí mičudou okno a pak se trapně vymlouvají a lžou.

Znečišťování našeho životního prostředí už totiž dávno není kavalírský delikt, ale může mít za následek velice nepříjemné finanční tresty. A to je dobře.

NÁKRES

Orientační mapka, kde došlo k havárii kanalizace/čističky

Zařadili jsme tento bod k projednání na příštím zasedání zastupitelstva 19.11.2015. Věříme totiž, že stále více lidí chce být minimálně pravdivě a úplně informováno o dění kolem sebe a svádění odpadů do kanalizace resp. potoka jim není ani trochu jedno.

 


PanenkaVbahnePro srovnání tento článek od našich přímých sousedů. V Neuhausenu, malém hnízdě u Chemnitz (dříve Karl-Marx-Stadt) se místostarostka Heidenreichová vyloženě těší, až se jí podaří  zjistit toho, kdo svedl fekálie do potoka jménem Göhrenbach, protože dostane pokutu až 100.000 euro (v přepočtu 2,7 mil. Kč). To si pak příště rozmyslí nejen on, ale i všichni ostatní, kteří by něco podobného chtěli zkoušet.

A proto vypadá Německo tak, jak vypadá. A proto vypadá Liteň tak, jak vypadá.

 

 1. Hana Drdová

  „V Neuhausenu, malém hnízdě u Chemnitz (dříve Karl-Marx-Stadt) se místostarostka Heidenreichová vyloženě těší, až se jí podaří zjistit toho, kdo svedl fekálie do potoka jménem Göhrenbach, protože dostane pokutu až 100.000 euro (v přepočtu 2,7 mil. Kč). “
  Máte potřebu si vymýšlet? Překrucovat text? proč? Vždyť tohle ta nebohá paní starostka vůbec, ale ani v náznaku, neřekla.
  Chcete bojovat za správnou věc, za poctivost apod., tak buďte seriózní bez výhrad. Na polopravdách si sympatie nezískáte.

  Reagovat
  1. J. Vodička

   Máte samozřejmě pravdu v tom, že jsem spojil dvě informace z toho obsáhlého článku a i když to není v uvozovkách, dá se to chápat jako doslovný překlad toho. Co řekla ona místostarostka.
   Takže naprosto korektně: Místostarostka informuje svaz pro odpadní hospodářství a bude se snažit zjistit viníka.
   Za tento druh přestupku je možné uložit pokutu až 100.000 euro.

   Význam je aspoň pro mne stejný: tam se úřad stará aby viník byl potrestán, v Litni sedí viník na obci a všichni se ho snaží vyvinit.

   Reagovat
 2. Hana Drdová

  Pane Vodička, ani tentokrát s Vámi souhlasit nemohu a musím protestovat. Celý článek má úplně opačné vyznění. V Německu, minimálně ve středním Sasku, o němž v článku je řeč, se situace nijak moc neliší od té naší. I tady, jak patrno z dalších odstavců, se rozjede na krátkou chvilku, než skandál vyšumí, úřední pingpong, starosta raději před novináři uteče na dovolenou a vedoucí úřadu Frau Heidenreich zachraňuje situaci vágním příslibem, že se „pokusí viníka vypátrat.“ Takový je totiž význam slova versuchen. To není snažit se a už vůbec ne horlivě, ale právě a jenom to české ekvivalentní pokusit se. Takže nic se neděje ani v Německu. není třeba naše obyvatele strašit, ikdyž Vy jste to určitě tak nemyslel. A ta částka pokuty je stejně abstraktní jako částky pokut, které uvádějí v obdobných situacích naši vodoprávní úředníci.
  Hana Drdová

  Reagovat

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *