Čtyřicet pracovních hodin tlachání

Napsal | 27.1.2015

291848_web_R_K_B_by_Stephanie  Hofschlaeger_pixelio.deVe čtvrtek 22.1.2015 byla vedením úřadu, tedy ing. Horákem a paní Marcínovou, svolána „pracovní schůzka zastupitelstva“. Proschůzovalo se tak prvních letošních 40 pracovních hodin. Můžeme skutečně jen doufat, že se nenaplňuje pořekadlo: „Jak na Nový rok, tak po celý rok.“, protože tristní výsledky této „pracovní“ schůzky naprosto neodpovídají času, který do ní zastupitelé vložili. Faktický výstup ze 4 hodinové porady 10 lidí je nulový a ještě ani dnes (dva dny před zasedáním) po naší návštěvě na radnici nemáme žádný z návrhů radnice písemně a jasně zformulovaný.

Příprava schůzky byla – jako tradičně – zcela nedostatečná. Zastupitelé dostali předem písemné podklady pouze k jednomu z 11 bodů, které ing. Horák jako starosta navrhuje. Návrhy, které předkládá ing. Horák a jím vedený úřad obce pro zasedání dne 29.1.2015 nejsou písemně zformulované, nejsou písemně zdůvodněné a neobsahují kopie podkladových materiálů. O místy milionových částkách se tak má rozhodovat na úrovni sousedského setkání u piva. Zastupitelé nemají čas se detailně seznámit s podklady a jen stěží si mohou zachovat čisté svědomí, když pro takový návrh mají zvednout ruku.

V příkrém kontrastu k neprofesionální práci ing. Horáka je 8 návrhů zastupitelů Münzbergera, Hrácha, Kaštánka a Vodičky. I když za sebou nemají obecní aparát za 3 mil. Kč ročně, jsou schopní své návrhy předložit písemně, písemně je zdůvodnit a doplnit o kopie potřebných dokladů, je-li třeba. Mimo to dokáží i návrhy elektronicky rozeslat všem zastupitelům tak, jak jim jednací řád ukládá.

Dalším bolavým místem je laxnost v dokumentování porad. V článku 15 jednacího řádu zastupitelstva městyse Liteň je jasně napsáno: „Pracovní porady zastupitelstva svolává starosta dle potřeby, …, pořizuje se ověřený zápis a dále se řídí přiměřeně podle čl. 4 a 5 tohoto jednacího řádu.“ Přesto ing. Horák, který je za pracovní poradu zodpovědný, vypracování zápisu dne 22.1. neprovedl a ani nezařídil.

Můžeme jen doufat, že se vedení obce vzchopí a začne svou práci brát vážně. Starosta není statutární orgán. On pouze navenek vyjevuje vůli zastupitelstva. Jestliže nedodává zastupitelstvu ucelené informace tak, aby ono mohlo kvalifikovaně rozhodnout, je to více jak na pováženou.

Nechceme nic jiného než efektivní práci všech tak, abychom se mohli věnovat opravdu důležitým věcem, které nám finance buď přinesou nebo neodčerpají. Nechceme trávit hodiny planým klábosením o pronájmu či prodeji pozemků v řádech stokorun. Chceme řádně, stručně zpracovaný návrh, který budeme moci během několika minut prohlasovat a věnovat se zásadním věcem jako jsou vícepráce na stavbě kanalizace, které nám explodovaly na téměř dvojnásobek. A místo proklamovaných 2 a půl milionu nyní činí miliony 4 a půl k tomu. Nebo se věnovat přípravě na možnost žádat o evropské dotace, o čemž píšeme na jiném místě. Zároveň nám připadá normální, aby byl předmět hlasování jasně zformulován, aby bylo všem jasné i za rok, o čem se vlastně hlasovalo.

 


Obrázek: Stephanie  Hofschlaeger / pixelio.de

  1. Sarka Marcinova

    Nektere casti Vaseho clanku jsou, pane Kastanek, velice nefer. Ale jedna se o Vas nazor a na ten ma kazdy sve pravo, at uz pravdivy, ci mene. Jen bych rada pripomnela, ze pokud ma nastat vzajemna spoluprace, ktera je podle me velice dulezita, jen kritika a podrazeni druhe strany, at uz stranou tou, ci druhou, tomu nepomuze ani za nehet. To, zda nase pracovni schuze k necemu byla je ocividne jen veci nazoru ,ostatni s jejich konanim problem nemaji.

    Reagovat
  2. Pingback: Je snad Ateliér Svatopluk jen mrtvá schránka? | Nová Liteň

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *