Na obecní volby přišly dvě stovky žalob

Ke krajským soudům dorazilo v zákonné desetidenní lhůtě téměř dvě stě žalob na říjnové komunální volby. Lidé a kandidující strany a hnutí mohli podávat podněty k přezkoumání hlasování a zneplatnění voleb do pátečního odpoledne, přičemž soudy mají na vyřešení jednotlivých žalob dvacet dnů. Několik jich už i zamítly nebo odložily. Nejvíce návrhů přišlo na ostravský krajský soud, pod který však spadá vedle Moravskoslezského kraje i Olomoucký a část Zlínského kraje.

Příprava volební místnosti.

Průběh obecních voleb v těchto regionech napadlo rekordních 36 podnětů, z toho zhruba polovina směřovala na hlasování v Olomouckém kraji. „Jde o nejvyšší počet žalob na volby, které jsme přijali. Dosavadní rekord byl třicet žalob,“ řekl mluvčí ostravského soudu Dalibor Zecha. Podle něj soud dostal přes datovou schránku ještě další dvě stížnosti související s volbami v Českém Těšíně na Karvinsku, dorazily však minutu po zákonné lhůtě, proto se jimi soud nebude zabývat.

Téměř 30 návrhů na neplatnost voleb přijal Krajský soud v Brně, přes 20 jich napadalo hlasování v Jihomoravském kraji, ostatní volby ve Zlínském kraji a na Vysočině.
Volby ve středních Čechách a v Ústeckém kraji zpochybňuje stejný počet žalob, a to 28.

Krajský soud v Praze přitom přijal nejvíce návrhů na přezkoumání hlasování ve Středočeském kraji před koncem podací lhůty. Tři už odmítl a jeden byl podán pozdě.
Ústecký krajský soud zaevidoval mimo jiné po třech podáních z Bíliny na Teplicku a z Chomutova, kde se podle některých iniciativ kupčilo s hlasy. V kraji se volbami navíc zabývá i policie, která v osmi městech prověřuje možnou korupci.

V Praze se domáhá přezkoumání voleb 27 žalob. Pražský městský soud původně hlásil 25 stížností, ale další mu přišla těsně před koncem lhůty k podávání žalob a poslední tři hodiny po jejím vypršení. Řešit tak bude stížnosti na hlasování do zastupitelstev Prahy 1, 4, 5, 6, 7, 8, 10, 12, 13, 14, 15, Kunratic, Zbraslavi, Zličína a na Magistrát hlavního města Prahy.

Soudy v ostatních krajích dostaly už výrazně méně stížností na obecní volby. Hlasování v Libereckém kraji u soudů napadlo 14 podnětů, nejvíce se jich týká výsledků a průběhu voleb v Jablonci nad Nisou. Pobočka krajského soudu v Pardubicích obdržela deset stížností na volby, k českobudějovickému a královéhradeckému soudu dorazilo po devíti žalobách. Plzeňský krajský soud přijal osm podnětů, polovina z nich souvisí s Karlovarským a polovina Plzeňským krajem.

Několik desítek stížností na komunální volby řešily soudy i před čtyřmi lety, ale opakování voleb nařídily jen v pěti obcích. Jedním z důvodů bylo nakupování hlasů voličů pro některé kandidující strany, které se letos podle zjištění nevládních organizací opakovalo znovu v severozápadních Čechách a na severní Moravě.

Stav vyřizování stížností můžete sledovat na portálu justice: http://portal.justice.cz/justice2/soud/soud.aspx?o=21&j=31&k=355&d=338754

Foto: ČTK , Doležal Michal

Autor: ČTK

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *