VELKÁ DETEKTIVNÍ SOUTĚŽ O CENY

Napsal | 4.6.2015

FB_NL_DETECTIVE3Pro ty, kdo rádi řeší zapeklité hádanky a čtou detektivní romány, připravila liteňská radnice velice zajímavou a podnětnou zápletku. Jde přitom o 4.500.000 Kč, takže žádná malá věc! A tady jsou fakta, milý Holmesi:

1) V průběhu května 2015 se změní zdůvodnění, proč musí obec Liteň vyasfaltovat nejen rozkopaný jízdní pruh (3 metry šíře), ale silnici v celé šíři (6 metrů šíře). A zaplatit proto navíc ze svých již téměř spotřebovaných úspor 4,5 mil. Kč navíc. Až do května byl jediný důvod ten, že firma Šindler se musela odchýlit od projektu a místo předepsaných protlaků pod neporušenou půlkou vozovky, rozkopala při výstavbě přípojek silnici napříč. To by zavdávalo pro obec Liteň důvod, chtít po staviteli, aby uvedl rozkopanou půlku silnice do původního stavu na své náklady a ne na náklady obce!
Tento důvod je ale náhle nepodstatný a místo něho se týden před hlasováním objeví důvod úplně jiný: bývalý starosta Karel Kliment prý podepsal s Krajskou správou a údržbou silnic (KSÚS) v roce 2013 smlouvu, že obec silnice po výstavbě kanalizace na své náklady vyasfaltuje v celé šíři vozovky!

2) Zastupitelé za Novou Liteň už mají s OÚ své bohaté zkušenosti a dostaví se proto v pondělí 26.5.2015 osobně na obecní úřad a požadují originály podkladů. A dostanou skutečně originál smlouvy mezi městysem Liteň a  KSÚS o tom, že se Liteň zavázala vyasfaltovat silnici od obecního úřadu k nádraží v celé šířce vozovky. Smlouva má tři strany, je sešitá obyčejnou kancelářskou sponkou, není parafovaná a vypadá následovně:

Skener_20150526Skener_20150526 (2)Skener_20150526 (3) (kliknutím na stránku zvětšíte)

3) Všechny 3 strany, které zde vidíte, jsou naskenované na stejném obecním skeneru se stejným nastavením. Když si stránky vytisknete, zjistíte to, co zastupitelé Vodička a Kaštánek zjistili hned na místě na vlastní oči, když zkoumali originál smlouvy: první dvě strany jsou zjevně manipulované! Písmo je větší a okraje stránky jsou proto menší, než je u poslední strany, která má na sobě originální podpis starosty Klimenta. Také kvalita tisku, obzvláště na první stránce, je úplně jiná než na straně třetí.

4) Protože se nejedná o pár haléřů, ale o 4,5 mil. Kč, rozjedou se zastupitelé za Novou Liteň dne 27.5. na KSÚS do Kladna, kde sídlí paní Jurčíková, která smlouvu podepisovala. Celkově bylo totiž vyhotoveno 5 kopií smlouvy a tři kopie mají být na Krajské správě silnic a dalších krajských úřadech. Na úřadě v Kladně sice paní Jurčíková zrovna není, ale je tam jedna kopie smlouvy. A tady začíná liteňská zápletka. Tato smlouva má stejné znění, jako ta, která je v Litni. Ale všechny 3 strany (také sepnuté jen sponkou, nepřelepené a neparafované) jsou naprosto identické ve velikosti písma, okrajích, druhu tisku. Tato smlouva zjevně není manipulovaná tak jako ta liteňská!

5) Protože zastupitelé NL  dotazem u pracovnic v Kladně zjišťují, že další kopie je na Úřadu středočeského kraje ve Zborovské ulici v Praze, nelení a zajedou i tam. Velice milí a vstřícní krajští úředníci seženou bez zbytečných cavyků jejich kopii smlouvy z archivu v Říčanech. A … ta je stejná, jako ta v Kladně. Všechny tři strany stejné písmo, stejné okraje, stejná kvalita tisku!

Takto vypadají obě smlouvy, které jsou v držení Krajského úřadu a Krajské správy a údržby silnic:

Smlouva SUS od kraje1-1 Smlouva SUS od kraje1-2 Smlouva SUS od kraje1-3(kliknutím na stránku zvětšíte)

6) Když už je Filip Kaštánek na „kraji“, dohaduje dvě veledůležité věci.
Jednak kompetentní úředník vyjadřuje vstřícnost, kdyby chtěla Liteň vyměnit obecní silnici J. Bašty (od benzínky směrem na Karlštejn) s krajskou silnicí – jednosměrkou kolem zámeckého parku, tak kraj silnice rád vymění. Jaké důsledky a hlavně miliónovou úsporu za asfaltování by to pro Liteň mohlo znamenat můžete vidět ve videu ze zasedání 28.5.2015, kde je naši zastupitelé navrhují.
Druhá informace od zkušených krajských úředníků je neméně závažná a zní: „Protože stavební firma Šindler prováděla překopy místo projektovaných protlaků, uspořila tím velké množství peněz. Překopy jsou mnohem levnější než protlaky. Jestliže to starosta po firmě nepožaduje, máte tam u vás nějaké dohody, jinak to není možné. I to, jak odmítavě se k této otázce staví nejen pan Šindler (tam je to pochopitelné), ale i jednotliví zastupitelé a pracovníci obce, si všimněte v nahrávce z 28.5.2015!

7) A vstupujeme do finále. Až v průběhu zasedání zastupitelstva 28.5.2015 vytahuje p. Havelka druhou smlouvu mezi městysem Liteň a KSÚS, také z roku 2013, o závazku asfaltovat v celé šíři i zbylé krajské silnice, které Litní procházejí. I tato smlouva má 3 strany, podpisy pana Klimenta a paní Jurčíkové jsou ale jiné než na první smlouvě. Co je ale naprosto zřetelné: také u této smlouvy jsou první dvě strany zjevně manipulované. Písmo je větší a okraje stránky jsou proto menší, než je u poslední strany, která má na sobě originální podpisy starosty Klimenta a paní Jurčíkové. Protože nás zarazilo, že smlouvy nemají přelepky přes sešití a nejsou podepsány na každé straně nebo přes přelepy, jak bývá zvykem, zeptali jsme se úředníků na „kraji“, jaká je jejich praxe. Potvrdili nám, že jejich zvyklostí je smlouvy opatřit přelepkou přes sešití a přidat razítko a podpisy. Proč to naše smlouva nemá, je i pro úředníky záhadou.

 

Detektivní otázka zní:

PROČ JSOU U OBOU SMLUV VŽDY PRVNÍ DVĚ STRANY ZMĚNĚNÉ?
ALE JEN U TĚCH, KTERÉ JSOU V DRŽENÍ OBECNÍHO ÚŘADU LITEŇ?

Řešení, o kterém si myslíte, že je správné nebo obzvláště kreativní, posílejte, prosím, na emailovou adresu: novaliten@seznam.cz.
Uzávěrka naší soutěže je 31.7.2015!
Z došlých řešení vybere naše tříčlenná odborná porota tu nejpovedenější (ne nezbytně nejpravdivější 🙂  ) variantu. A jaká je hlavní cena?
Výherce získává:

POUKÁZKU NA KONZUMACI V HODNOTĚ 200,- Kč
v kterékoliv osvěžovně v obci Liteň. 

 

 1. honza

  Je až neuvěřitelné k jakým podivným praktikám zde v minulosti docházelo,ostatně o tom svědčí i kompletně zrekonstruované sídlo bývalého p.starosty Klimenta.
  Věřme ,že bude líp,ale samo to nepůjde!!!

  Reagovat
 2. Jiří Vodička Post author

  Ty podivné praktiky zcela jistě nepraktikoval K. Kliment. Ten k tomu neměl ty „správné“ schopnosti.
  Proto jsme všichni přesvědčení o tom, že skutečná změna může nastartovat až poté, kdy se vymění vedení obce.

  Reagovat
 3. Mariano

  I was just seeking this info for some time. After 6 hours of cunoinutos Googleing, at last I got it in your site. I wonder what is the lack of Google strategy that do not rank this kind of informative websites in top of the list. Normally the top sites are full of garbage.

  Reagovat
 4. Pingback: 53 miliónů dluh? Tak to vám pěkně děkuju! | Nová Liteň

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *