Proč Liteň nevzkvétá aneb Příběh silnic v Litni

Napsal | 22.6.2015

JK_silniceKdyž se procházím Litní, vždy mě znovu zarazí zchátralá budova kina, zanedbaný hřbitov a nádraží nebo nevzhledný areál bývalého učiliště, kde by mě nenapadlo stanovat nebo se dokonce ubytovat ani ve snu.  S překvapením se dívám i na drobnější věci jako jsou nenatřené zpuchřelé lavičky nebo vývěsní deska na náměstí, špatně udržovaná veřejná prostranství nebo třeba podivně v místech vjezdu přerušovaný chodník v ulici Jana Bašty, který, ač jen několik let starý, už má olámané lemování.  Sokol nefunguje a chátrá, vedle plochy opečovávaného fotbalového hřiště zeje prázdnotou jáma určená pro plážový volejbal, zázemí pro sportovce má už také lepší časy za sebou. Zkrátka k modernímu atletickému areálu, který by mohl být intenzivněji využíván, se tento prostor zatím ani nepřiblížil.  Největší bolestí Litně je ale samozřejmě katastrofální stav místních silnic a chodníků. Nyní znásobený dlouho plánovanou stavbou kanalizace, která s sebou přinesla do obce další prach, výmoly a hluk.

Tato noční můra nejen liteňských motoristů by ale měla brzy skončit. Otázkou zůstává jak. Budeme mít nové rovné vozovky a chodníky s pruhem upravené zeleně, které vydrží přejezdy těžkých nákladních aut i prudké změny teplot? Nebo díry zaplácneme tenkých pruhem asfaltu, na chodníky se vykašleme a budeme si libovat, že cca 2-3 roky bude Liteň bez děr? A to pouze pro auta. Chodci nechť na náměstí i nadále klopýtají po x-krát prekopávaném pruhu čehosi, co chodník připomíná jen svou polohou vedle silnice.

Logická, hospodárná a potřebná mi proto připadá první možnost. Generální rekonstrukci cest můžeme realizovat s pomocí dotací jen s malou finanční spoluúčastí obce. Návody, jak žádat, máme. Odborníky, kteří pomohou, známe také. A za 2-3 roky nebudeme muset znovu kopat, uzavírat a platit nové milióny za opravu téhož. Ani doma bych nechtěla podlahu překopávat každých pár let. Starosta a jeho zastupitelé mají bohužel jiný názor.  Svou neschopnost sehnat prostředky na zásadní přestavbu, která by mohla a měla trvale změnit tvář městyse k lepšímu, schovávají za zoufalství občanů, kteří už prostě vezmou cokoliv, co jim uleví od rozbitých cest. Za 3 roky, až nám tenká asfaltová slupka popraská, spadne problém na hlavy nového vedení a místo třeba důstojného hřbitova nebo moderního sportovního areálu budeme znovu nalévat obecní peníze do odbyté úpravy silnic. Že to jinak nejde? Bohužel, se stávajícím vedením se ukazuje, že to opravdu jinak nejde.

Liteň totiž nejvíc trpí právě nečinností. Tím, že se téměř nedělá nic jiného než opravdu nejnutnější údržba obecního majetku. Devastace tak postupuje a to, co kdysi dobře fungovalo, například zdravotní středisko, se postupně mění ve skanzen. Máme dobře placeného starostu. Ten by měl celých osm hodin denně věnovat práci pro obec. Plánovat, shánět peníze, jednat s krajskými a státními úředníky, inspirovat se v okolních obcích, spolupracovat, sdílet zkušenosti a jednat.

Místo toho šíří dezinformace a lži, neplní dohody. Stále dokola slyšíme výmluvy typu: to nejde, to není majetek obce, na to nejsou peníze. Mluví tak i další starostové a starostky v okolních úspěšnějších obcích?  Podívejme se třeba na Lety, které disponují podobným rozpočtem jako Liteň. Vidíme moderní, upravenou, čistou obec s fungujícím občanským vybavením. Na internetu se dozvíme informace o hospodaření obce, můžeme si prohlédnout také uzavřené smlouvy nebo strategický plán. Mluvit netřeba, sama za sebe mluví odvedená práce.

V Litni podobně transparentní a pro občany přehledný systém současné vedení zavést nechce. Není divu. Se smlouvami se tu zachází podivně. Koho zajímají „pohádky“, které v Litni současné vedení vypráví občanům, nechť se podívá na www.novaliten.cz a zapojí se do Velké detektivní soutěže o ceny. Soutěž běží i na našem Facebooku.  A brzy už se můžete těšit na nový film Kam se ztrácejí peníze aneb Korupce v praxi. Rozebíráme tu podivné praktiky vládnoucího dua Horák – Havelka. Zamýšlíme se také nad důvody, proč v Litni na nic nejsou peníze a proč nic nejde.

Liteň má přitom nejvyšší čas začít profitovat z možností, které s sebou dnešní doba nese. Z Evropy k nám stále ještě proudí stamiliony. I my můžeme do vedení obce zapojit pracovité a nadané lidi, díky nejrůznějším typům dotací mnohonásobně zvětšit objem obecního rozpočtu a dělat věci pořádně. Liteň se může znovu stát přirozeným centrem, střediskovou obcí s kvalitní občanskou vybaveností, kde se bude dobře žít. A to nejen za zdmi našich domů. Jen nesmíme zavírat oči, mávat rukou nebo planě nadávat v hospodě. Naopak diskutovat o tom, jakou Liteň chceme mít, co v obci potřebujeme – pro děti, seniory, maminky s dětmi, sportovce nebo dospívající – to bychom měli. A není špatně, že se na řadě věcí neshodneme. Začít se dá s tím, co potřebují všichni. A to jsou nyní především pořádné silnice a chodníky.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *